פיצויים בגין הפרת זכויות יוצרים

במקרים בהם הוכחה הפרת זכויות יוצרים, תעלה השאלה כיצד ניתן לקבוע את שיעור פיצויים בגין הפרת זכויות יוצרים?

 

האם במקרים בהם מוצע לרכישה רישיון שימוש ביצירה המוגנת על ידי בעלי זכויות היוצרים באותה היצירה –  אזי עלותו של רישיון השימוש הוא הפיצוי אשר יש לשלם במקרי הפרת זכות יוצרים? בהתאם לפסיקת בית המשפט בת"א 14226-09-09 צ'רלטון בע"מ נ' פיצוציות לב הרצל בע"מ, נראה כי התשובה שלילית.
ביום 5.2.12, ניתן על ידי בית המשפט השלום בנתניה פסק הדין במסגרת ת"א 14226-09-09 צ'רלטון בע"מ נ' פיצוציות לב הרצל בע"מ. לטענת צ'רלטון, התובעת, היא בעלת הזכויות לשידור טורניר אליפות אירופה לאומות בכדורגל (משחקי היורו 2008) מכוח הסכמי רישיון שנרכשו מחברת UEFA. לטענת צ'רלטון, הנתבעים, המפעילים בית עסק מסחרי, הפרו את זכויות יוצרים שלה בהקרנת משחקי היורו ללקוחותיהם, ללא רכישת רישיון מתאים.
בין היתר ולאחר שבחן את עובדות התיק הספציפי לעניין הפרת זכויות היוצרים והאם כלל קיימות זכויות יוצרים במשחקים אלו, ציין בית המשפט כי:
"הנתבעות טוענת ששעלות הרישיון כפי שהוכחה עמדה בגובה 2,500 ₪. אכן מר וינשטיין העיד שאם היתה הנתבעת מס' 1 פונה להסדרת הרישיון היתה משלמת סך של 2,500 ₪. עם זאת אין מדובר ברכישת הרשיון בדיעבד, אלא בהפרת זכות יוצרים, אשר על פי חוק מזכה ללא כל הוכחת נזק. סעיף 56 לחוק קובע פיצוי סטטוטרי במקרה של הפרת זכות יוצרים.  כעולה מת.א. 2378/07 הפרדרציה הישראלית בע"מ נ' החלל המופלא, [פורסם בנבו], אזי אדם שהפר זכות יוצרים אינו זכאי לצפות לשלם פיצוי לפי דמי תמלוגים שהיה משלם אלמלא הפר הזכות".[ההדגשה אינה במקור].
לצד זאת חשוב יהיה לציין כי בהתאם לחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007, בתביעות בגין הפרת זכויות יוצרים, בית המשפט רשאי לפסוק פיצויים ללא הוכחת נזק (פיצויים סטטוטוריים) בסכום של עד 100,000 ש"ח בגין כל הפרה.
משרדנו עוסק כפרקטיקה עיקרית בתחום דיני זכויות יוצרים וכן בכל הנוגע לזכויות יוצרים ברשת האינטרנט, באם המדובר בהגנה על נתבעים בעקבות טענות להפרת זכויות יוצרים ובאם המדובר בייצוג תובעים אשר זכויותיהם הופרו וישמח לענות לכם על כל שאלה.
שאלה בזכויות יוצרים? הגישו נגדך תביעה על הפרת זכויות יוצרים? הפרו את זכויות היוצרים שלך? משרדנו מייצג תובעים ונתבעים בתיקי זכויות יוצרים וישמח לסייע גם לך. לחץ כאן ליצירת קשר.

אהבת את המאמר?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin